Site Loader

Sürücüler artık benzin fiyatları yüksek olduğu için daha uygun bir alternatif olan LPG’ye geçmek istiyor. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da belli prosedürler bulunmaktadır. Ancak bu süreçleri bilmeyenler için kafa karışıklığı ortaya çıkabilir.


LPG’ nin Ruhsata İşlenmesi İşleminde Öncelikli olarak Volswagen, Seat, Opel, Honda, Fiat, Toyota, Alfa Romeo, Skoda, Mazda, Renault, Chevrolet, Ford, Kia, Chery, Dacia, Mitsubishi, Citroen, Tofaş, Hyundai, Peugeot, Subaru ve diğer markalara hizmet verilmektedir.

VİP HİZMETİMİZ Porsche, Mini, Land Rover, Mercedes, Bmw, Audi, Volvo araçlarınız için lütfen bizi arayın!

ŞİMDİ ARAYIN ! | WHATSAPP DESTEK


 

Son zamanlarda, artan yakıt fiyatları ve çevreye daha az zararlı olması sebebiyle LPG’ li araçların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Gazla çalışan arabalar, LPG dönüşüm kitleri sayesinde gazla çalışabilir. Yakıt sistemlerini değiştiren araçlar sürekli denetlenmeli ve LPG lisans işlemleri yapılmalıdır.
Ruhsat Neden Gereklidir?

Ülkemiz, bürokrasiye önem veren bir ülkedir. Ne yapacağınızı bilmeden çalışmaya başlarsanız, bir gün içinde tekrar tekrar yapabileceğiniz işe geri dönebilirsiniz. Bu bağlamda, LPG ruhsata işletme nasıl yapılır konusunda her detayı öğrenmek gerekir.

Bir arabaya LPG taktınız ve bir fatura ve bir mühür ile işlemleri tamamladınız. Ama tam olarak bu kadarla da sonuçlanmayacaktır. Para cezasını önlemek için 30 gün içinde LPG sisteminizi ruhsata işletmeniz gerekmektedir. Gecikme durumunda ceza verilebilir.
LPG Ruhsata İşleme İşlemleri

Araca Yetkili servis tarafından LPG dönüşümü yapılır.

2.Dönüşüm sonrası servisin AİTM sertifikası almış Mühendisi tarafından LPG projesi hazırlanır.

3.Yukarıdaki bütün evraklar dosya halinde araç kullanıcısına teslim edilir.

Araç kullanıcısı bu evraklar ile birlikte TüvTürk’e randevu alarak müracaat eder. Gittiğinde LPG’yi ruhsata işleteceğini söylemelidir.
TüvTürk’den çıkınca Noter’e gidilerek LPG ruhsata işlenir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

LPG ruhsata işletme nasıl yapılır bilgisinin yanı sıra belgeler de önemlidir.

1-Yetkili LPG Dönüşüm servisi tarafından hazırlanmış araç projesi.

TüvTürk Randevusu

LPG Ruhsata İşletilmezse Ceza Alınır Mı?

Genellikle, LPG takıldığı günden itibaren 30 gün içinde bu işlemin arabanın ruhsatına işlenmesi gerekmektedir. Aksi halde ceza yazılma ihtimali olabilir. Herhangi bir değişiklik yapmanız için ruhsata LPG tanımlaması şarttır.

Trafikte ruhsata işletmeden çıktığınızda ve 30 günü geçtiğinde, aracınızın bağlanma riski de yüksektir. Bazı araç kullanıcıları, araçları incelemek istedikleri için lisans işlemleri yapabilirler. Artık LPG ruhsata işletme nasıl yapılır konusunda özen gösterilmesi gerektiğini biliyoruz.

LPG ruhsata işlenirken yapmanız gerekenler:

– İlk olarak fatura ve projelerinizi bizden almalısınız.
– Aracınızın herhangi bir vergi veya ceza borcu olmadığından emin olmalısınız.
– Trafik sigortanızın güncel olduğuna dikkat ediniz.
– Projelerinizi aldıktan sonra mutlaka yeniden Egsoz emisyon ölçümü yaptırmalısınız. Bedeli 59 TL dir.
– www.tuvturk.com adresinden muayene randevusu alarak aracınızı muayene ettirmeniz gerekecek. Bu işlemin bedeli 2019 yılı   için 279,66 TL dir.
– Araç muayenesi yapıldıktan sonra elinizde LPG projesi, garanti belgesi, fatura, ve ruhsatlarınız olacak.
– Şimdi elinizdeki evraklar ile elbette ki ruhsat sahibi kim ise herhangi bir NOTERE gidecek ve elinizdeki evrakları Noter
  inceledikten sonra sizin eski ruhsatınızı alıp LPG işlenmiş yeni ruhsatı size teslim edecek. Bu işlemin bedeli (2019) 149 TL dir.
– Artık işleminiz başarılı bir şekilde tamamlandı.
– LPG nin ruhsatınıza işlenme bedeli yaklaşık 490 TL civarında olacaktır.
– Artık işleminiz başarılı bir şekilde tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARAYIN !